ПРАВА ИЗ СОЦИЈАЛНОГ ОСИГУРАЊА
Систем социјалног осигурања у правном систему Републике Србије заузима значајно место у смислу обима и уређења, почев од уставних одредби у оквиру људских и мањинских права и слобода, преко националних прописа, кроз законску и подзаконску регулативу. Наравно, део правног поретка Србије у овој области чине и општеприхваћени принципи и правила међународног права и међународни уговори које је Србија закључила, односно којима је приступила.
Појам социјално осигурање, у ужем смислу речи, обухвата све гране тог осигурања, а у оквиру правних прописа Републике Србије области: здравственог осигурања, пензијског и инвалидског осигурања и осигурања за случај незапослености.
У области социјалног осигурања на снази су следећи закони:
- Закон о здравственом осигурању;
- Закон о здравственој заштити;
- Закон о пензијском и инвалидском осигурању;
- Закон о запошљавању и осигурању за случај незапослености;
- Закон о запошљавању странаца;
- Закон о доприносима за обавезно социјално осигурање и
- Закон о условима за упућивање запослених на привремени рад у иностранство и њиховој заштити.
С обзиром на сталне промене у друштву, у складу са економским развојем Србије, међународним стандардима и тенденцијама у овој области и обавезама на хармонизацији прописа у вези са приступањем Републике Србије Европској унији, присутан је континуирани процес измена и допуна поменутих закона, као и подзаконских правних прописа (правилника, уредби и др).
Поред поменутих закона област социјалног осигурања је уређена и међународним билатералним споразумима о социјалном осигурању које је Србија закључила са другим земљама, као и конвенцијама и актима међународних организација као што су Међународна организација рада, Савет Европе и др.
|