Penzijsko i invalidsko osiguranje
Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju uređeno je obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje. Penzijsko osiguranje je oblast koja je, za određene kategorije zaposlenih, prva bila uređena u okviru sistema socijalnog osiguranja još u XIX veku.
Penzijskim i invalidskim osiguranjem su, za slučaj nastanka određenih rizika koji su Zakonom utvrđeni (rizik starosti, rizik potpunog gubitka radne sposobnosti, odnosno invalidnosti, rizik smrti, rizik nastanka telesnog oštećenja čiji je uzrok povreda na radu ili profesionalna bolest), utvrđena prava na određena davanja.
Prava na davanja (za navedene rizike) u oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja su: pravo na starosnu penziju, pravo na prevremenu starosnu penziju, pravo na invalidsku penziju, pravo na porodičnu penziju, pravo na naknadu pogrebnih troškova, pravo na novčanu naknadu za telesno oštećenje i pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica.
Navedenim davanjima, koja se stiču i ostvaruju pod uslovima propisanim zakonom, se obezbeđuje se materijalna i socijalna sigurnost osiguranih lica.
Zakonom o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima u
Republici Srbiji je, počev od 1. aprila 2006. godine, uvedeno
dobrovoljno penzijsko osiguranje (tzv. treći stub) koje,
za razliku od sistema obaveznog osiguranja, ne obuhvata
invalidsko osiguranje.
Zakon
Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju
Opšti akti
Pravilnik o radnim mestima, odnosno poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem
Pravilnik o utvrđivanju profesionalnih bolesti
Pravilnik o utvrđivanju telesnih oštećenja
|